Matice zašovská v době pandemie
Spolek je od slova být spolu, spolupracovat na dosažení společného cíle. „Co jednomu nemožno, to nám všem dohromady snadno“. Tímto heslem národního buditele F. C. Kampelíka jsme v květnu 2017 zaštítili naši první spolkovou akci „Matiční den“ spojenou s benefičním koncertem ve prospěch obnovy zašovského kláštera. Ano, spolek Matice zašovská existuje teprve tři roky, ale přes své mládí a nepočetnou členskou základnu se mu snad už podařilo vstoupit do povědomí veřejnosti. Nedávno jsem byl vyzván, abych pro obecní kroniku poskytl informace o činnosti našeho spolku v roce 2019. Ukázalo se, že téměř každý měsíc jsme pořádali nějakou drobnou, ale zajímavou veřejnou akci. Tyto naše aktivity na poli společenském a kulturním musely být ze známých důvodů na neurčitou dobu přerušeny, ale naše spolková činnost tím nekončí. I bez nutnosti osobního kontaktu můžeme dál pracovat a také pracujeme na cílech a poslání, které jsme si před třemi lety předsevzali…
Náš návrh koncepce budoucího využití klášterního areálu se stal výchozím materiálem pro další jednání obecních orgánů a dnes už je zřejmé, že i po zohlednění všech připomínek, vylepšení a zpracování architektem se základní filozofie budoucího využití této naší kulturní památky nijak podstatně nezměnila.
Našeho dílčího cíle, aby v objektu ústavní školy vznikly byty pro seniory, se už podařilo dosáhnout. V samotném historickém objektu kláštera bychom rádi viděli vznik nových prostor pro kulturní a společenské akce komornějšího charakteru, budou zde i prostory výstavní a muzejní, kde by byla připomínána minulost zdejšího kláštera i samotné obce. A konečně bychom byli rádi, kdyby klášter mohl nabídnout solidní a příjemné zázemí včetně útulného ubytování turistům a vůbec návštěvníkům tohoto koutu Valašska a Beskyd.
Vtírá se otázka, jak tato naše koncepce obstojí v konfrontaci s událostmi a vývojem posledních týdnů. Myslím, že dobře. Jako všechny pandemie v minulosti i tato pomine. Doufáme, že se z ní poučí celá Evropa i náš stát, ale je jisté, že se prožitá zkušenost odrazí též v uvažování a chování lidí i v jejich přístupu ke způsobu trávení volného času. Bude pokračovat trend, který zde ostatně už byl: znovuobjevení kouzla poutní turistiky a upřednostňování nenáročné a bezpečné tuzemské rekreace. Právě na takovou „obyčejnou klientelu“ by měl v budoucnu náš klášter mířit – tj. na účastníky rodinných vícedenních výletů, školních a poutních zájezdů. K dispozici ale budou i pokoje vyššího standardu a věříme, že stylové ubytování v bývalém klášteře bude atraktivní třeba pro svatebčany, vždyť v našem KD pořádají během roku svou svatební hostinu i lidé z míst poměrně vzdálených.
Jak vidíte, máme své sny, ale stojíme nohama na zemi. Od začátku jsme zavrhovali příliš ambiciózní a idealistické úvahy. Proto se například bráníme takovému pojetí, kdy by nezbytná „klášterní“ kuchyň s jídelnou byla chápána jako nějaká hotelová restaurace. V prvé řadě má plnit funkci vývařovny zajišťující obědy pro místní seniory a další stálé odběratele a teprve v řadě druhé může a bude sloužit i ubytovaným hostům a případně i účastníkům v klášteře pořádaných akcí.
Vážení přátelé zašovského kláštera a příznivci Matice zašovské, zatím poslední akcí, kterou jsme pro Vás mohli uspořádat, byla přednáška o historii Moravské gobelínové manufaktury, která měla před 120 lety své počátky právě v prostorách našeho kláštera. Všechny další plánované akce musíme odložit na neurčito. Než nám bude dopřáno opět se setkávat osobně, zveme Vás alespoň k návštěvě našeho webu nebo facebooku. Děkujeme za zachování přízně.
Josef Krůpa